Informacje o okolicy – uroki Beskidu Sądeckiego

jazdy dzieci Szczawnik

Szczawnik jest to miejscowość położona w województwie małopolskim, powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna w dolinie potoku Szczawnik – dopływu Popradu na wysokości 520 – 620 m n.p.m.

Otaczający Szczawnik malowniczy Beskid Sądecki jest w tym rejonie szczególnie atrakcyjny każdą porą roku. Liczne wyciągi narciarskie ponad 3000 m wyciągów krzesełkowych i ponad 4000 m wyciągów orczykowych u stóp Pustej Wielkiej (1061 m n.p.m.) zapewnią wspaniałą rozrywkę zimą.

Narty biegowe w Muszynie

Wspaniałą opcją aktywnego spędzenia czasu w Muszynie jest spacer na nartach biegowych. Okolice Muszyny sprzyjają tego typu aktywności. Gdy spadnie śnieg wiele tras jest odpowiednio utrzymywanych, tak aby można było na nich szusować na biegówkach.

Stacja narciarska Dwie Doliny

Stacja narciarska Dwie Doliny to dynamicznie rozwijający się obiekt dla miłośników sportów zimowych położony w Beskidzie Sądeckim. Tutaj nie można się nudzić, każda pora roku oferuje pełen wachlarz atrakcji dla pasjonatów aktywnego wypoczynku.

Niepowtarzalne warunki narciarskie stacja zawdzięcza osobniczym warunkom klimatycznym, bowiem śnieg utrzymuje się tutaj bardzo długo, możemy cieszyć się nim od listopada aż do kwietnia. Również temperatury są tu niższe średnio o 4 stopnie, niż w innych miejscowościach regionu małopolski.

Tor rowerowy wokół Ślizgostrady w Muszynie

12km tras i ponad 100 wyprofilowanych wiraży! Super zabawa dla dzieci i dorosłych – w ofercie wyrównane i szerokie trasy o różnym stopniu trudności, pozwalające na odczucie ogromnej frajdy z jazdy i osiągniętej prędkości. Możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych, eventów firmowych.

 

Muszyna

Piękna miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim o typowo górskim klimacie. Posiada status miasta uzdrowiskowego, na jego terenie znajdują się liczne odwierty i rozlewnie wód mineralnych.

Muszyna leży w dolinie przepięknej, górskiej rzeki Poprad oraz dwóch jej dopływów: potoków Szczawnik i Muszynka, na wysokości około 450 m n.p.m.

Tuż za Popradem rozpościerają się już ziemie naszego sąsiada – Słowacji. Krajobraz jest wyjątkowo malowniczy, stąd też wielkie zainteresowanie Muszyną wśród turystów z całego świata.

Muszyna jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego – jednego z największych w Polsce.

Baseny Zapopradzie

W Muszynie znajduje się duży kompleks basenów. W upalne, letnie dni tętnią one radosnym gwarem tłumów ludzi szukających orzeźwienia i relaksu.

Piesze szlaki turystyczne

Muszyna to raj dla ludzi, którzy kochają góry i potrafią się zrelaksować przebywając w ich otoczeniu. Łącznie Muszynę otacza aż 18 starannie wyznaczonych szlaków turystycznych w tym: 10 pieszych, 3 spacerowe, 4 rowerowe i 1 ścieżka przyrodnicza. Niezależnie od grupy wiekowej, każdy będzie tu mógł dobrać coś dla siebie.

Lodowisko w Muszynie

Lodowisko mieści się przy Alei Zdrojowej w Muszynie, jest sztucznie utrzymywane. Jest to obiekt otwarty, w pełni oświetlony, dostępny dla temperatur do plus 10 stopni. Wielkość tafli lodowiska mierzy 20 x 40 metrów, taka powierzchnia gwarantuje wystarczająco dużo miejsca dla każdego. Jakość lodu jest nieustannie monitorowana, w razie potrzeby obsługa z pomocą profesjonalnej maszyny do pielęgnacji lodu – Rolby poprawia stan płyty. Przy lodowisku do dyspozycji gości jest oddana wypożyczalnia łyżew oraz kasków.

Ogrody Biblijne w Muszynie

Obok kościoła w Muszynie pojawiła się niedawno nie lada atrakcja, powstały tu cudowne, symboliczne ogrody Biblijne. Koszt budowy pochłonął sporą sumę, a efekty zachwycają nawet najbardziej wybrednych turystów. To największa w Polsce tego typu atrakcja.

Powierzchnia ogrodów to blisko 1,3 hektara cudownie zaprojektowanej opowieści, którą podzielono na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych.

Trasy rowerowe

Tereny Muszyny stanowią doskonałe zaplecze dla pasjonatów kolarstwa górskiego i rekreacyjnej jazdy na rowerze. Turystyka rowerowa jest jedną z najbardziej aktywnych form wypoczynku, przynosi uprawiającym ją namacalne korzyści uzdrawiające, badawcze i kształcące.

Zwiedzając świat na rowerze wzmacniamy nasze mięśnie oraz dotleniamy ciało, co przedkłada się na poprawę samopoczucia psycho-fizycznego.

Stacja narciarska Jaworzyna

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka obejmuje zespół tras narciarskich położonych przy uzdrowisku Krynica-Zdrój, na wschodnich zboczach Jaworzyny Krynickiej. Kompleks uruchomiono w 1997 roku.

W skład centrum wchodzi aż 11 wyciągów, a w tym kolej gondolowa o długości 2211 m, przewyższeniu 465 m i przepustowości 1600 os./h, dwie koleje krzesełkowe 4 osobowe oraz 8 wyciągów talerzykowych. To raj dla narciarzy i miłośników sportów zimowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od umiejętności, bowiem w obrębie stacji znajduje się 9 tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności. Wysokość maksymalna sięga 1114 m n.p.m., zaś minimalna 645 m n.p.m.